Oyuncu olmak isteyenler ne yapmalı?

Öncelikle doğru bir cast ajansa kayıt yaparak başlamalısınız.
– Eğer bir dizide 0 – 10 dakika görünsem de yeter alacağım ücret önemli değil, yapacağım rol önemli değil diyorsanız. Figürasyon ajanslarını tercih etmelisiniz..
– Tercihiniz figürasyon ajansı değil ise maddi ve manevi anlamda oyunculuğu kazanmak istiyorsanız işiniz biraz zor. Profesyonel cast ajansları yani dizilerin, başrol ve ana karakterini çıkaran menajerlik hizmetlerini sağlayan ajanslar kolay kolay alım yapmazlar, yapsalar dahil seçici olmak zorundadırlar.
– Öncelikle eğer ciddi bir şekilde oyuncu olmayı kafanıza koyduysanız, işi bilen insanlarla çalışmanın çok önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Kayıt olmayı düşündüğünüz cast ajansının geçmişine yönelik bir araştırma yapmak ve sahibi hakkında net verilere ulaşabilmek çok önemlidir. (STORY AJANS ‘ın, STORY STÜDYO, AC TALENT MENAGEMENT, PI MODEL’S AGENCY ve CAKA FİLM ’ın sahibi ve yöneticisi Abdullah Alkame ÇAKA ’dır.) Maalesef henüz cast ajansları devlet tarafından denetlenmemekte, eğitim seviyesi ve durumu gözetmeksizin her birey cast ajansı açabilmektedir. Fakat biliyoruz ki bu işin eğitimini almamış hiç kimsenin bu sektörde tutunabilmesi ve ciddiye alınabilmesi olası değildir.
– Oyunculuk yapacağınız ajansı kulaktan duyma riayetlere inanmadan kendiniz araştırmalısınız (Örneğin bir arkadaşınız ya ben X ajansı biliyorum onlar para vermiyormuş, şöyle şöyle işleri varmış sakın gitme oraya) gibi kulaktan duyma asılsız sözlerle değil, sizi ön görüşmeye çağırdıklarında yerlerinde ziyaret etmeli ve işlerine nasıl profesyonel yaklaşımı olduklarını tespit etmelisiniz.
– Unutulmaması gerek en önemli nokta ise hiç bir cast ajansı oyuncu adaylarına iş garantisi veremez. Cast ajanslarının görevi oyuncu adaylarıyla yapımcılar arasında bağlantı kurup oyuncusunu en iyi şekilde sektöre tanıtmaktır. Lütfen, iş garantisi veriyoruz diye insanları kandıran bazı kişi ve kurumlara itibar etmeyiniz. Onlar kesinlikle figüran ajanslarıdır.
– Her ajansın kendi disipline maddeleri vardır veya çalışma şartları vardır, bazı ajanslar internet’den başvuru alarak seçer oyuncu adaylarını, bazıları ise yüz yüze görüşmeye davet eder. STORY AJANS, internetten yapılan başvurular neticesinde, oyuncu veya model adaylarını değerlendir.
– Başvuracağınız ajansın daha önceden hangi oyuncuları çıkarttığına, mevcut hangi oyuncularla çalıştığına ve Adres
– Sabit Numarası olması da üstünde duracağınız bir diğer önemli konu.
– Eğer bu saydığımız tüm maddelere dikkat ederseniz, iyi bir cast ajansına yazılmış olursunuz. Ve oyunculuk mesleğine emin adımlarla giriş yapmış olursunuz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir